Černobílý svět

4. července 2011 v 12:51 | Radulina |  Literatura
Ufff. Včera jsem dočetla knížku Černobílý svět od Kathryn Stockettové (opravdu je to i na knize počeštěné - fuj). Hned na úvod musím říct, že jsem ji zařadila mezi top knížky, které jsem v poslední době četla a to je co říct, protože dlouhodobě tam figuruje Frederick Forsyth.
Knížka je hned od začátku zajímavě psaná a hned na prvních stránkách vás vtáhne tak, že pořád chcete vědět, co se dělo dál. Když pak mejete nádobí, jdete se psem, nebo usínáte v posteli, přemýšlíte, co asi bude následovat v dalších kapitolách. Přečetla jsem knížku za týden a to nejsem žádný extra čtenář, domácnost udržuji v chodu i když čtu zajímavou knihu, pes ven potřebuje za každých okolností a spánek je mi nadevše, takže nejsem schopná přelouskat knížku za den a noc, i když je sebelepší. No a pak taky chodím do práce :)

Děj knihy se odehrává v druhé polovině 20. století v americkém městě Jackson ve státě Mississippi. Je vyprávěna třemi ženami, z nichž jedna je bílá, čerstvě dostudovaná mladá žena a dvě jsou černé hospodyně, sloužící bílým paničkám. Jedna si tak žije celkem lehký život se vším, co k tomu bílému patří. Druhé dvě žijí těžký život plný práce, příkazů, strachu z propuštění, ale i lásky k bílým dětem a jen s pohledem na to, co by i k jejich životu mohlo patřit, kdyby nebyly černé.
Přestože nemám příliš ráda knihy, kde se střídají vypravěči, tady je to tak perfektně navázané, že to člověku ani nepřijde, děj naprosto plynule pokračuje, jen najednou z trochu jiného úhlu. Nebudu dopodrobna prozrazovat děj, protože sama nemám ráda, když dopředu vím, co se v knížce odehraje. Ale rozhodně stojí za přečtení.

Celkově bych zhodnotila: zajímavé téma, perfektně zpracované, čtivé a živé vyprávění.

"Jsme jen dva lidé. Zas tolik nás neodděluje. Rozhodně ne tolik, jak jsem čekala."
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama