CIA - The World Factbook

8. prosince 2010 v 15:08 | Radulina |  Zajímavosti
Téma týdne Má oblíbená kniha je sice už pryč, ale tohle by se k němu ještě přeci jen hodilo. Mojí oblíbenou knihou (řekněme elektronickou) je World Factbook, kterou spravuje americká CIA.

Několikrát jsem při studiu potřebovala věrohodné údaje nějakého státu. Několikrát jsem také z úst profesorů slyšela, že Wikipedie není věrohodný zdroj a tak jsem pátrala a pátrala až jsem jednou narazila právě na World Factbook. Tato elektronická publikace nabízí informace o všech státech světa a to až do podrobností typu délka hranic s jednotlivými státy, využití půdy, počet HIV nakažených a mnoho dalších.

Navíc je velmi pěkně graficky zpracovaná. Státy jsou zbarvené podle příslušnosti ke kontinentu. Obsahují mapy, vlajky a někdy i fotografie. Samozřejmostí je i tlačítko k vytištění. Jednoduše řečeno jde o přehlednou databázi informací o jednotlivých státech světa, která je uznávána jako věrohodný zdroj.

Nespornou výhodou je i možnost zobrazení všech vlajek, které lze po rozkliknutí zobrazit v kvalitním rozlišení i s popisem vlajky. Zkrátka tu najdete všechno možné týkající se všech zemí světa. A navíc jsou informace ucelené. Nestane se, že u států, o kterých se tak moc neví by chyběla půlka informací.

Je vidět, že CIA má oči všude. Ale díky ní máme přístup k informacím, které tak pěkně zpracované těžko jinde najdeme. A velkou výhodou je, že publikace je neustále aktualizována narozdíl od encyklopedie států, kterou možná najdete v knihovně a zjistíte, že tam není zvlášť Srbsko a Černá Hora a nebudete mít ponětí třeba ani o Východním Timoru.

A co se může hodit nejen studentům zeměpisu nebo cestovního ruchu jsou žebříčky. Například Internet Users nám odtajní, že nejvíc uživatelů internetu je v Číně a že Česká republika je na úctyhodném 38. místě. Dalo by se ovšem vytknout, že číslo není přepočítané na počet obyvatel, aby bylo více vypovídající. To už si ale může z informací ve World Factbook člověk dopočítat sám.

Factbook
 


Komentáře

1 qedc6x qedc6x | 10. prosince 2010 v 13:16 | Reagovat

Já teda nevím, ale angličtina mi v těchto případech připadá nevhodná. Ne kvůli lenosti, nebo neznalosti anglického jazyka, ale kvůli tomu, že v češtině je hodně názvů výrazně odlišných. Většina lidí asi radši šáhne po wikipedii a většina jich ani nebude potřebovat víc údajů, než tam je.

2 radulina radulina | Web | 10. prosince 2010 v 13:21 | Reagovat

[1]: Trochu nechápu, jaké výrazy jsou v češtině odlišné. Myslim, že i se základy angličtiny nebo slovníkem se tu dá dobře hledat. Když sáhnou po wikipedii, tak jistotu věrohodnosti ale bohužel nemají a setkala jsem se s pár případy, kdy wikipedie opravdu neuváděla správné informace. A například profesoři už přesně vědí, že ten nesmysl je z wikipedie :)

3 qedc6x qedc6x | 10. prosince 2010 v 14:10 | Reagovat

Třeba hlavní města a jiné geografické názvy, než to hledat tady a pak házet do slovníku a překládat, to už si to raději najdu rovnou jinde. Asi záleží na tom co hledáš, v hlavních městech známějších států se wikipedie asi moc plést nebude. Chyby se dostanou i na známé zahraniční zpravodajské televize.

4 radulina radulina | Web | 10. prosince 2010 v 14:14 | Reagovat

[3]: Jasně, tak s tím už můžu souhlasit :) Moje doporučení je spíš pro pokročilé uživatele, kteří chtějí mít informace ověřené a někde je pak dál publikují. Když budu hledat hlavní město, použiju Google, pač je to nejrychlejší ;) Ale když budu psát nějakou seminární práci o státě někde v Africe např. použiju pro základní informace určitě Factbook. Použila jsem ho jako zdroj pro statistické výpočty do svojí bakalářské práce a vedoucí byl spokojený :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama