Pomoc jak vyšitá

15. října 2010 v 12:42 | Radulina |  Úvahy
Co se děje v Africe, konkrétně v Demokratické republice Kongo, se občas dočtu v časopise Lidé a země. V českých médiích se tyhle zprávy objevují jen výjimečně, jakoby zprávy z jiných kontinentů byly zajímavější a hodnotnější.


Dneska mě zase "uhodil" článek na iDnesu - Znásilňování v Kongu pokračuje, rebely v něm zřejmě vystřídali vládní vojáci. Sama sobě se směju, že mě to ještě překvapuje. Asi jsem naivní, že si myslím, že se to změní a že tam bude líp.

Na přelomu července a srpna na východě Konga došlo k mnoha znásilněním, která měli na svědomí rebelové. A tak si prezident řekl: "Co s tím?". Zpočátku možná dobrý nápad, poslat tam vojáky, jenomže jak se zdá, to jsou stejná hovada jako rebelové. Místo aby obyvatele od násilností uchránili, chovají se "rádoby zachránci" stejně jako ti, kvůli kterým tam byli posláni.

A co navrhuje vyslankyně OSN? Pošleme tam policii. To je mi řešení... Zajímalo by mě, kde bere madam jistotu, že policie bude lepší než armáda. Já začínám mít pocit, že to vyjde všechno na stejno. Místním obyvatelům to nepomůže, ale hlavně že zas budou všichni z tepla svých kanceláří prohlašovat, jak je to nepřijatelné a navrhovat další směšné řešení.

Tak si tak říkám, čím to je, že v kolébce lidstva se může dít něco takového. Je to opravdu tím, že na jednom území žijou odlišná etnika? Nebo je to tím, že se dětem nedostává pořádné výchovy a vzdělání? Nebo je to jen náturou afrických obyvatel? Války jsou vcelku běžná věc, ale vždycky proti sobě stojí dvě strany. Samozřejmě, že to vždycky odskáčou místní obyvatelé, ale v afrických konfliktech mám pocit, že znásilňovat ženy a plenit vesnice není jen tak okrajová záležitost, ale že je to jeden z hlavních důvodů, proč se ty boje vedou.

Je to smutné a těch lidí tam je mi opravdu líto. Cítím takovou zlváštní bezmoc, i když vím, že pro ně stejně těžko může někdo něco udělat. Ani vojáci OSN a podobných organizací nejsou řešením, jak je vidět například ve filmu Hotel Rwanda (kterého jsem půlku probrečela). Je tam "krásně" ukázáno, jak i vojáci organizací, které tam jsou proto, aby udržovali pořádek, nezmůžou vůbec nic.

Afrika si nejspíš musí pomoct sama. Ovšem jak a kdy k tomu dojde je ve hvězdách. Buďme rádi za život, jaký máme a přeštože má Afrika spoustu lákavých věcí, životní podmínky to rozhodně nejsou a není jim co závidět.
 


Komentáře

1 Malkiel Malkiel | Web | 11. listopadu 2010 v 10:51 | Reagovat

Já bych řekl, že je to především náturou tamních obyvatel. Jsou už prostě takoví, je to místní kolorit. Z vnějšího pohledu to vypadá tak, že jedni jsou ti zlí a druzí jsou chudáci. Ale jen do té doby, kdy ti chudáci dostanou do ruky samopal, potom se situace rychle otáčí a role se obracejí. Z chudáků jsou ti zlí a ze zlých chudáci. Dokud ty země byly pod koloniální správou, tak se tam nic takového nedělo. Od té doby, co jsou samostatné, tak tam jsou takové věci běžné. Podobné je to s otrokářstvím. To tam nepřinesli Evropané, to tam existovalo dávno před tím. Evropané jen využili zaběhnutý zvyk. Bylo například zcela běžné, že jeden kmen porazil druhý kmen a zajatce potom prodával bílým otrokářům.
Prostě si s tím hlavu moc nelámej, to my nemůžeme moc pochopit, protože nejsme oni. Už jsme z té kolébky lidstva holt trochu vyrostli.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama