Když se řekne Halloween

26. října 2010 v 9:27 | Radulina |  Na téma týdne
Když se řekne Halloween, většina lidí u nás si představí vyřezané dýně se zapálenou svíčkou, děti v převlecích chodící od domu k domu a prosící o koledu. Kde se vzala tahle představa a co to má společného s Halloweenem?


Jak jinak než z televize. V mnoha filmech i seriálech vidíme, jak se v Americe slaví na konci října Halloween přesně podle výše zmíněného popisu. Tenhle svátek však vůbec není americký. Vychází z tradic Keltů, kteří se tento den loučili s létem a slavili příchod nového roku. Pro ně byl údajně v tento den nejmenší předěl mezi světem živých a mrtvých.

Prapůvodní keltské oslavy v tento den měly své opodstatnění. Ovšem chození od domu k domu a loudění koledy s ním nemá nic společného. Připomíná mi to současné Velikonoce. Taky nemají v mnoha domácnostech nic společného s tradicemi tohoto svátku. Mládež chodí po známých a doufá, že jim všude nalejou. Jak to pak všude vypadá... Malí kluci zase chodí pro čokoládu a další sladkosti a ve škole se pak předhánějí, kdo že to víc nakoledoval. Některým dokonce není trapné zvonit i tam, kde nikoho neznají.

A co Valentýn? Ach ano, obchody plné zamilovaných přání, bonboniér ve tvaru srdcí a se spoustou dalších kýčů. Proč si svou lásku raději nedat najevo krásnou jarní procházkou na prvního máje a políbit se pod rozkvetlou třešní?

Svět je dneska zvláštní. Každé malé dítě ví, že na Halloween se vyřezávají dýně a chodí se koledovat, koledovat se chodí s pomlázkou i na Velikonoce, mládež ve školách v den sv. Valentýna čeká, zda se právě pro ně někde objeví zamilované přání. Ale bude alespoň polovina z nich vědět, co vlastně opravdu představují Velikonoce? Při zmínce o prvním máji na mě budou nejspíš koukat jako na někoho úplně "out" a Halloween? No to jsou přece dýně a koleda v maskách!

Halloween se u nás naštěstí zatím příliš nerozšířil. Rozhodně ne tolik, jako Valentýn. Ale bohužel si musím připustit, že i s Halloweenem se tak časem nejspíš stane, přestože u nás nemá naprosto žádnou tradici. Ale Dušičky jsou přeci tak smutné a ponuré, tak proč je nevyměnit za veselý Halloween? Radši zapálím svíčku a zavzpomínám na ty, kteří už tu se mnou nejsou, než chystat koledu a prožívat další trapnost podobnou současnému Velikonočnímu pondělí.
 


Komentáře

1 Martí ♥ Martí ♥ | Web | 26. října 2010 v 9:37 | Reagovat

Zajímavej článek :)

2 Topinka^^ Topinka^^ | Web | 26. října 2010 v 9:51 | Reagovat

No vůbec ne :D

3 Ciara Ciara | 26. října 2010 v 10:30 | Reagovat

Souhlasím,ta dnešní mládež :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama