Smrtící bouřka

2. září 2010 v 8:42 | Radulina |  Na téma týdne
Bouřka může být krásná, když ji pozorujete z bezpečného úkrytu. Děsivá pro malé děti i dospělé, kteří mají z bouřky strach. A v horách může být bohužel i smrtící.


Letošní dovolenou jsme strávili na Slovensku v Roháčích. Hned první výlet jsme si dali ten nejnáročnější, přechod Ostrého Roháče. Výlet to byl náročný jak na výškové metry, tak na délku. Vyrazili jsme kolem půl deváté a cesta začala pěkným údolím podél potoka. Postupně ubývalo stromů a přibývalo kamenů a kleče. Nebudu tu rozepisovat celou cestu, neboť to není podstatou tohoto článku.

Rohace_1

Celou dobu bylo poměrně pěkné počasí, vystoupali jsme na Rákoň, kde jsme se nasvačili a postupovali na Volovec. Tam už se začala obloha trochu mračit, slezli jsme do sedla a začali šplhat na Ostrý Roháč. Pro mě velice náročný přechod díky mému strachu z výšek. Výhled z Ostrého Roháče už napovídal, že se blíží špatné počasí. Vydali jsme se tedy zase kousek dolů a opět šplhali na další horu - Plačlivé. To už jsme v dálce slyšeli hromy a začalo poprchávat.

Rohace_2

Tou dobou jsem už sotva pletla nohama a měla hrozný hlad. Všichni jsme však vzhledem k počasí uznali, že bude vhodnější najíst se až někde pod vrcholy. Seběhli jsme tedy do posledního sedla, ze kterého nás již čekala jen cesta údolím dolů. Tam jsme se nasvačili za neustálého poprchávání a hřmění. Bouřka se honila kolem hor, naštěstí nedorazila přímo nad nás.

Rohace_3

Cesta k autu byla sice vyčerpávající a dlouhá, ale už za poměrně klidného počasí. Rozhodli jsme se ještě na závěr navštívit pietní místo obětím Roháčů. Upřímně přiznávám, že vidět to předem, asi bych na horu vůbec nešla. A pokud ano, tak té bouřky bych se bála mnohem víc. Každý rok v Roháčích zahyně několik lidí. Samozřejmě někteří vlastní neopatrností nebo nezkušeností si přivodí pád, někdo přecení své síly, jiný vyrazí na hory v zimě a strhne se s ním lavina. Bouřka a její blesky však mají na svědomí značnou část obětí.

Na bouřce v horách je nejhorší, že přijde z nenadání a neuvěřitelně rychle. Nahoře se pak těžko hledá úkryt před blesky a následky mohou být tragické. Byl to můj druhý zážitek s bouřkou na slovenských horách a díky bohu opět dopadl dobře. Né všichni však měli ve slovenských horách takové štěstí.
 


Komentáře

1 FifinQa FifinQa | Web | 2. září 2010 v 12:32 | Reagovat

Pěkný blog

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama