Jaro, léto, podzim, zima

21. září 2010 v 10:58 | Radulina |  Úvahy
Poslední dobou je počasí jak na houpačce. Chvíli teplo, chvíli zima, chvíli leje, pak zas svítí sluníčko. Přestože jsem člověk, který má rád změny, tohle mi občas nevyhovuje.


Přemýšlím, jaké že roční období mám vlastně nejraději. Ale ať přemýšlím jak přemýšlím, nemůžu na to přijít. Na každém je něco příjemného a něco nepříjemného.

Tak třeba JARO, miluju to období, kdy se začne po zimě všechno zelenat, začnou zpívat ptáci. Odhodím po měsících konečně zimní bundu a boty a začnu nasávat energii ze slunečních paprsků. Ale co nemusím je, že se pomalu začne objevovat i hmyz. Ty lítací potvory co otravují lidem život (alespoň mně) už jen tím, že poletují v naší blízkosti.

Po pár měsících se jaro nenápadně přehoupne do LÉTA. Vykouknou bílé nožky v sukních, začnou dovolené, prázdniny a všechny ty pohodové dny u vody nebo na horách. Přijde i neovladatelná chuť na zmrzlinu nebo nanuka, které příjemně osvěží. Ale vedra jsou někdy až neúnosná. Nemám ráda ty chvíle, kdy jen v lehkém tílku a sukni sedím ve stínu a leje ze mě. Ani slabý závan větru, příšerné dusno, lidi se podivně plouží po ulicích a každou chvíli houká sanitka, protože to zase někde někdo nevydržel a omdlel.

Někdy rychleji, jindy pomaleji přejdou úmorná vedra k PODZIMU. I když někdy má člověk už v létě pocit, že nastal podzim. Lesy se začnou barvit do překrásných odstínů a když k tomu ještě svítí sluníčko, je to kouzelné. Pořád ještě chodíme v keckách a lodičkách, jen s lehkou bundou, pod kterou občas navlékneme svetr nebo mikinu. Pak ale přijdou deštivé dny, šedé a promočené, začne opadávat listí a pomalu se schovávají i zvířata.

Napadne první sníh a je tu ZIMA, i když je teprve listopad. Trochu do toho zaprší a je z toho břečka, všude bláto, špinavé boty a člověk by nejradši zůstal celý den v posteli. Když ale krásně nasněží, vysvitne sluníčko, celý svět se třpytí, mám pocit, že není nic krásnějšího. Nasadím lyže a užívám si tu nádheru. Jenomže pak do toho začne zase pršet, ze sněhu je břečka, odkryjí se první kousky země se shnilým podzimním listím a přijdou jarní deprese. Čekání na první jarní paprsky a zazelenání přírody se zdá nekonečné. Ale vždycky to přijde, je to nekonečný koloběh.

Roční období se ale často vůbec neřídí naším kalendářem a přicházejí tak, jak se jim zlíbí. Někdy jen naznačí a zase svůj příchod oddálí, jindy zasáhnou doprostřed období, ve kterém nemají co dělat. Pořád se to střídá a já nemůžu říct, co mám nejradši. Protože nakonec jsem stejně zjistila, že mám ráda změny. A tak když přijde jaro, jsem nadšená, ale za chvíli už se těším na léto a koupání, pak přijde léto a jsou šílená vedra a už se těším, až se trochu ochladí. Když se ochladí, už si říkám, ať přijde pořádná zima a můžu vyrazit na lyže. Přijdou břečky a už bych zase chtěla jaro, protože ty stromy už jsou strašně dlouho holé.

Hold lidi jsou hrozná sebranka a nikdy nejsou spokojení. Ať je jaro, léto, podzim nebo zima, pořád jim nebude něco po chuti a já jsem toho zářným příkladem :)
 


Anketa

Které roční období máte nejraději?

Jaro
Léto
Podzim
Zimu
Na každém něco

Komentáře

1 karaipuku karaipuku | E-mail | Web | 22. září 2010 v 14:57 | Reagovat

Máš v tomhle pravdu jsme národ brblalů a notorických stěžovatelů.Jinak každé roční období má v sobě své kouzlo.

2 hry-online-zdarma-superhry hry-online-zdarma-superhry | Web | 2. dubna 2011 v 21:56 | Reagovat

Máš to tu hezké

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama