Dark tourism

6. září 2010 v 16:02 | Radulina |  Úvahy
Pod pojmem dark tourism (temný turismus) si můžeme představit ledasco, ale vždycky se jedná o nějakou katastrofu. Návštěva míst, kde došlo k nějaké tragédii či neštěstí a proto ho lidé navštěvují. Ale co je k tomu vede?


Jeden můj kolega ze studií měl na toto téma prezentaci. Prohlásil, že nechápe, proč lidi na taková místa jezdí. Bohužel nevím, zda nějaké takové místo navštívil, protože osobně si myslím, že pak by věděl.

V cestovním ruchu jde často o genius loci (duch místa), to jak místo vnímáme, jak na nás působí. Samozřejmě každý má prožitek jiný, jinak hluboký a jinak ho pociťuje. Ale troufám si říci, že u téměř každého dochází k mnohem silnějším prožitkům právě na místech, kde se něco stalo, kde na nás dýchá minulost a oč je tragičtější, o to je zážitek silnější.

Nejspíš se najde někdo, kdo nesdílí tento můj pocit a jezdí do těchto míst, protože mu to přináší něco jiného, třeba požitek z utrpení jiných lidí nebo nevím, nedovedu si to představit, ale podle mě by se měl takový člověk léčit. Spousta lidí místo navštíví také z důvodu, že se zajímají o historii apod. a může jim tak přinést další poznatky či přesnou představu o daném místě.

Osobně jsem na takovém místě byla asi jen jedno. Každopádně to ve mně zanechalo velký zážitek, i když ne zrovna v kladném slova smyslu. Jedná se o Osvětim, nacistický koncentrační a vyhlazovací tábor z druhé světové války.

Možnost navštívit Osvětim jsem měla na střední škole a celkem bez váhání jsem ji využila. Ani náhodou nelituji. Genius loci, jaký jsem zažila tam, jsem nikde jinde nepocítila. Bylo to tak silné, umocněné všemi těmi jmény, fotografiemi, vybavením apod. Na jednu stranu jsem měla dojem, že jsem získala dokonalou představu o tom, jaké to tam bylo, ale na druhou stranu si uvědomuji, že tu hrůzu si člověk, který to nezažil, představit nedovede. Za tento zážitek jsem vděčná a myslím, že nikde jinde, než na místech temného turismu člověk k takovému prožitku nedospěje.

Další podrobnosti o návštěvě uvádět nebudu, neboť je to už několik let, co jsem tam byla a zážitky nejsou tak čerstvé, nemám bohužel ani žádné vlastní fotografie. Na níže uvedených odkazech si však můžete udělat vlastní představu.

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama