Jan Werich

4. srpna 2010 v 10:26 | Radulina |  Osobnosti
Jan Werich (1905 - 1980)
Bezesporu velice zajímavá osobnost české kultury. A právě proto bych mu na svém blogu chtěla věnovat pár slov.Přestože jsem neviděla téměř žádné jeho dílo, je pro mě Jan Werich velkou osobností díky svému vystupování, humoru a názorům. Zbožňuji jeho výroky (citáty), kterých najdete mnoho a já se především jedním snažím řídit již delší dobu:

"Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl a když kouká aby byl a je, tak má být to, co je a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je."

Jeho výroky jsou často nesmrtelné a plné nehynoucí pravdy. Jako například:

"Vezměte si slovo prdel. To je v českém nadávání chrám. Umísťujeme tam vše, co se nám nepodařilo. Posíláme tam nepohodlné lidi. Dokonce tam voláme v zoufalství o pomoc. Určitě znáte lidi, kteří bez vole nedají dohromady větu. A tou přemírou ztratilo nadávání smysl. Stalo se zvukem. Když dneska řeknete exkrement, lidi se pohoršeně otocí. Když řeknete hovno, ani se neotočí."

Musím připustit, že nejsem nijak posedlá známými osobnostmi. Nejevím zájem sbírat podpisy slavných sportovců, zpěváků či herců ani nestojím o setkání s nimi. Ovšem osobnost a známá osobnost je podle mého zcela odlišný pojem. A právě pan Werich je pro mě obojí, kdyby stále žil, byl by právě on člověkem, se kterým bych se chtěla setkat, potřást si rukou a prohodit pár přátelských slov.

Pevně věřím, že takových osobností je na světě mnoho, přestože o nich neví celý svět, rozdávají radost, moudrost a porozumění svému nejlbižšímu okolí a ani to není zanedbatelné, ba naopak, bez takových lidí by bylo na světě pusto.

Na závěr si dovolím ještě několik výroků pana Wericha, které mi visí doma na ledničce a která by si podle mého názoru měl každý vzít k srdci.

"Neříkej že nemůžeš, když nechceš. Protože přijdou velmi brzy dnové, kdy to bude daleko horší: budeš pro změnu chtít a pak už nebudeš moci."

"Není šedivých dnů. To jsou jen unavené oči, které nechtějí vidět jejich svátečnost."

"Kdo myslí jenom na sebe, ochudí jiné o sebe, ochudí sebe o jiné, zakrní a zahyne."


Vzdávám hold panu Werichovi za všechno, co přinesl světu.

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama