Geocaching

4. srpna 2010 v 11:30 | Radulina |  Zajímavosti
Stále časteji můžeme zahlédnout na internetu, zaslechnout mezi přáteli či v médiích výraz Geocaching. Úkolem tohoto článku je přiblížit tento výraz těm, kteří nemají ponětí o co se jedná a zároveň ho představit všem, kdo mají rádi turistiku, přírodu a dobrodružství, neboť právě pro ně by mohl být geocaching zajímavou aktivitou.


Geocaching je celosvětová hra spočívající ve schovávání a hledání schránek (pokladů). Můžete uložit keš kdekoliv na světě, pomocí GPS přístroje zjistit její souřadnice, které pak ostatním hledačům sdělíte na internetu (www.geocaching.com). Kdokoliv se pak může opět pomocí GPS přístroje pokusit vámi uloženou schránku najít.

I když nejste třeba milovníky přírody, ale jste soutěživí, může i vám geocaching přinés uspokojení v podobě sbírání bodů za jednotlivé nalezené schránky.

V dnešní době je geocaching aktivitou, která vhodně kombinuje vyspělou techniku v podobě internetu a GPS technologií se zdravým pohybem venku. Zároveň může sloužit jako průvodce na dovolené a vy nemusíte předem přemýšlet, co tam je zajímavého, co stojí za návštěvu... prostřednictvím geocachingu se všechno tohle dovzíte a neminete ani zajímavosti, o kterých žádný průvodce nemluví.

Ve světě geocachingu se také pohybují cestující předměty, ať už v podobě speciálních mincí či tzv. psích známek připevněných k libovolným předmětům. Můžete tak vyslat předmět do světa s určitým úkolem (např. být vyfocen na Mt. Everest) a pak sledujete jeho cestu, komu všemu prošel rukami a napínavě očekáváte, zda se objeví odvážlivec, který váš úkol splní. Nebo váš cestující předmět může jen bezcílně putovat světem a ukozovat vám, kde všude se nacházejí schránky, které navštívil.

Rozepisovat se tu o všem, co geocaching nabízí by dalo na hodně dlouhý článek a stejně bych na něco zapomněla. Ale pokud vás geocaching zaujal, určitě se můžete dozvědět více na oficiálních stránkách (www.geocaching.com), kde naleznete i databázi všech existujících schránek. Příznivci geocachingu v České republice pak diskutují na fóru (www.geocaching.cz), kde můžete nalézt rovněž mnoho užitečných informací.

V případě, že na tento článek narazí někdo z řad geocacherů, kteří se staví negativně k medializaci a rozšiřování povědomí o této aktivitě, pak upozorňuji, že nevím, proč by měl někdo být o geocaching ochuzen jen proto, že neměl příležitost se o něm někde doslechnout.

Osobně se věnuji geocachingu téměř 2 roky a mohu to jen a jen vřele doporučit. Poznala jsem díky němu několik fajnových lidí, navštívila spoustu zajímavých míst a u některých jsem si jistá, že bych je bez geocachingu nikdy neviděla (což by byla škoda) a především jsem se začala ještě častěji pohybovat v přírodě.


 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama