Forsyth, Frederick - Mstitel

5. srpna 2010 v 18:34 | Radulina |  Literatura
Je to pár minut, co jsem dočetla tuhle knížku a prostě musím napsat svoje dojmy. Ovšem bez toho, abych vyzradila podrobnosti, to bude těžké.


Mstitel je moje čtvrtá přečtená kniha od Fredericka Forsytha a musím říct, že mě opět překvapila. První knihu, kterou byl Afghánec, jsem přečetla před dvěma lety (na doporučení jednoho profesora) a shledala jsem ji velmi čtivou a zajímavou. Od té doby se mi však pod ruku od tohoto autora nic nedostalo.

To se změnilo letos na jaře, kdy jsem v nabídce Knižního klubu objevila zvýhodněnou sadu tří knih od Fredericka Forsytha. Neváhala jsem a hned jsem je objednala. Po jejich přečtení jsem nadšená. Během dovolené jsem přečetla Žoldáky, bezesporu zajímavé téma, místy se mi však zdálo, že čtu podrobnosti, kterých bych mohla být ušetřena (například ohledně zbraní). Knížka ale byla plná zvratů a to především jak se blížila ke konci.

Do další jsem se pustila hned po dovolené. Jmenuje se Mistr klamu a opět nelituji, že ji mám ve své knihovně. Přestože jsem zezačátku měla pocit, že se v osobách nezorientuji (ale to jsem měla na začátku u všech knih od Forsytha), četla jsem napjatá stále dál a hlavní postava mi naprosto přirostla k srdci. V podstatě se jednalo o čtyři různé příběhy z profesní kariéry špióna Britské tajné služby. Všechny do puntíku promyšlené, napínavé a nápadité.

A pak  přišel na řadu Mstitel. Myslela jsem, že už jsem na styl Forsytha celkem zvyklá a tak jsem se na začátku opět obtížně orientovala v postavách a událostech. Zvláštní je, že narozdíl od jiných knih mě to vůbec neodrazuje od dalšího čtení. Časem do sebe začne všechno zapadat a  díky Forsythovu skvělému nadání popsat všechno do detailu nastane ten pocit, že hrdinu dobře znáte. To už knížku prakticky odkládám jen v případech, že je to opravdu nutné a s napětím očekávám, co přinese další kapitola. Jak tak čtu, tak mi samozřejmě dochází, co asi tak nastane a jak to zase geniálně vymyslel. Ovšem najednou překvapí a dostane mě naprosto nečekaným zvratem nebo odhalením. V případě Mstitele k takovému okamžiku došlo na jedné z posledních stránek a já jsem opět žasla jak skvěle je tato kniha napsaná, do nejmenších detailů promyšlená a především neuvěřitelně čtivá.

Klobouk dolů a díky!

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama