Co víte o cizích zemích?

25. srpna 2010 v 12:17 | Radulina |  Úvahy
Dneska mě zase udivilo jedno prohlášení. Prý je divné, že když člověk v cizině řekne Česká republika, lidi vědí jen historické město Praha, neznají Krkonoše apod. Jelikož mě naopak udivil tenhle výrok, rozhodla jsem se napsat o tom menší úvahu.


Mám vystudovaného bakaláře v oboru cestovní ruch a neřekla bych, že to ve mně zanechalo nějaké velké znalosti světa. Už to že dám dohromady hlavní města evropských států je víc, než zvládne spousta ostatních lidí.

Osobně jsem potěšena, když zjistím, že nějaký cizinec ví, kde je Česká republika a připojí-li hlavní město, myslím, že je to úspěch. Jsme malá země, oproti jiným ničím výrazná, máme sice spoustu krásných míst, ale jsou země, které mohou nabídnout mnohem více.

Každý zná většinou jen to, co hojně nabízejí cestovní kanceláře či místa, která osobně navštívili. Samozřejmě existují i další okolnosti, díky kterým v mnoha koutech světa Českou republiku znají i děti. Ovšem je to opět tím, že se zajímají o fotbal nebo hokej apod.

I já, v této oblasti studovaná, se musím stydět a to nemusím chodit daleko. Stydím se, když si vezmu jak málo toho vím o sousedních státech. A vyberu-li v Evropě některý, který není ve velké míře nabízen cestovními kancelářemi, budu toho vědět ještě méně. Je to velká škoda, protože některé země mají opravdu co nabídnout a tím spíš se to může zdát zajímavé, že to není okupované tisíci turisty.

Vezmu-li třeba Slovinsko, které je od nás oddělené jen Rakouskem, tedy je relativně blízko. Co si asi většina z nás vybaví? Cestu autem nebo autobusem do Chorvatska... možná někteří poznamenají, že je členem EU, někdo by dodal, že byla součástí bývalé Jugoslávie. Budou všichni vědět, že hlavní město je Ljubljana? Že nejvyšší horou je Triglav, který mají slovinci na minci? Bohužel to je asi tak všechno, co se objeví v mé hlavně, při slově Slovinsko. Nevybavím si jedinou pamětihodnost, hory ani nic podobného. Nikdy jsem tam nebyla (neberu-li v potaz tu cestu do Chorvatska), a to je nejspíš ten důvod, proč vím tak málo.

Lidé, kteří v dané zemi nebyli nebo se tam nechystají, nemají tam příbuzné či nějaké jiné zájmy, o ní prostě nic nevědí. Na druhou stranu, proč by měli, žít se dá i bez toho. Ze svého pohledu tyto znalosti však postrádám. Ráda bych věděla víc... snad pro to i víc udělám.
 


Komentáře

1 Tiska Tiska | Web | 30. srpna 2010 v 14:57 | Reagovat

:-) Teď jsem četla zamyšlení nad podobným tématem a musela jsem uznat, že když někdo nezná naše hlavní město, není to nic zas tak nenormálního. Vůbec se nedivím, že Američani neví, že Česko a Slovensko jsou dva oddělené, samostatné státy. Já taky neznám všechny státy USA s jejich hlavními městy. Mám problém vyjmenovat i hlavní města Evropských států, zejména těch titěrných nebo z bývalé Jugoslávie a Ruska.
Taky bych chtěla ten svět kolem víc poznat; všude, v každé zemi je něco, na co jsou obyvatelé pyšní a co stojí za vidění.

2 Maruška Maruška | Web | 1. září 2010 v 19:34 | Reagovat

Musím se pžiznat, že ani já nevím moc o Evropských státech. O těch, o kterých se 'více mluví' to ano, ale o Slovinsku vím pouze hlavní město a to, že je z rozpadlé Jugoslávie.
Ale chápu ty cizince, kteří neznají ani naše hlavní město. Já je taky neznám. Člověk nemá potřebu to znát, ale poté je to ostuda, když třeba v rozhovoru řekne, že hlavním městem ČR je Bratislava...

3 Ducii Ducii | Web | 6. září 2010 v 13:28 | Reagovat

Člověk nemůže znát všecko a chápu, když někdo zapomene, že se ve škole učil to a to hlavní město. Co mě trochu děsí je to, že když jsem byla před šesti lety v USA, tak jsme navštívili i jednu školu (byla jsem tam se sborem na pěveckém turné) a oni nám tam ukazovali atlas a jaksi hrdě to, že našli naši zemi. To šokující na tom bylo, že oni měli stále atlas s Československem, takže nám dalo docela dost vysvětlování, že jaksi už víc jak deset let jsme rozdělení. Možná by to chtělo nové pomůcky:-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama