56. MFF v Červeném Kostelci

24. srpna 2010 v 18:31 | Radulina |  Zajímavosti
Přináším pár fotek a postřehů z 56. Mezinárodního folklórního festivalu v Červeném Kostelci, který se konal od 18. do 22. srpna. Osobně jsem se zúčastnila nedělního závěrečného vystoupení souborů a opět jsem nelitovala. Byla to paráda!


Program začínal ve 13 hodin, ale již předtím jsme si v krásném přírodním areálu mohli poslechnout muziku jednotlivých souborů v podání jejich kapel. A už to byl krásný zážitek. Rozličné hudební nástroje, hlasy i způsob projevu navodili příjemnou atmosféru a když přišel čas, mohlo vše začít.

Folklor_vlajky

Měli jsme možnost shlédnout vystoupení 15 souborů, které bych postupně ráda představila v podobě vlastních zážitků a postřehů. Na oficiálních stránkách festivalu pak můžete najít další fotky či videa z předchozích ročníků a detailnější informace o jednotlivých souborech.

Hadářek - Červený Kostelec (ČR)
Jako první vystoupil domácí dětský folklórní soubor Hadářek. Některé děti byli opravdu maličké, řekla bych tak sotva do školky a zřejmě právě proto bylo jejich vysotupení tak roztomilé a úsměvné. Občas někdo upadl, ale i tak sklidili velký potlesk.

Folklor_Hadarek

Verde Gaio - Lordosa (Portugalsko)
Tento soubor bohužel potřeboval stihnout letadlo, své kroje již měli sbalené, ale alespoň nám zazpívali dvě pěkné písně na rozloučenou a i u nich bylo vidět, že pohyb mají v těle, protože si podupávali, pokrucovali se a každou chvíli jsem čekala, že se roztančí.

Folklor_Portugalsko

Li Gai Farandoulaire - Marseille (Francie)
I tento soubor byl nucen hned po představení odjet, ale představení nijak neošidili a předvedli i naší kultuře velmi blízký "výprask na holou". Vlastně celé představení se neslo v duchu sporu děvčat s chlapci a na konci došlo ke krásnému usmíření. Velice nápadité a hezky provedené s perfektním doprovodem muziky.

Folklor_Francie

Bystrina - Banská Bystrica (Slovensko)
Tahle temperamentní skupinka mladých lidí se nám představila už během vystoupení jednotlivých kapel, kdy nám za zády v publiku krásně zpívali, hlasitě podporovali a padlo i pár mexických vln. Jejich představení bylo podobně živé, zábavné a v cikánském stylu.

Folklor_Bystrina

Le Tradizioni - Minturno (Itálie)
Všechny soubory měly krásné kostýmy, ale tyhle se mi zdály snad nejzajímavější a pro Itálii tak nějak překvapivé, odhadovala bych je spíš na Balkán nebo tak něco. Předvedli i námořnickou píseň, kterou doplňovali do půl těla svlečení Italové. Krásný zážitek.

Folklor_Italie

The Galloway Dancers - Warks (Skotsko)
Tak před tímhle souborem opravdu smekám. Přestože to vypadalo spíš na zájezd důchodců než folklorní soubor, vůbec se nenechali zahanbit a mrskali sebou stejně hbitě jako ostatní. Navíc bylo vidět, že je to baví a že si to opravdu užívají.

Folklor_Skotsko

??? - ??? (Demokratická republika Kongo)
Tak tihle čtyři páni nadělali víc srandy než všechny soubory dohromady. Muziku si dělali jen pomocí bubnů a něčeho, co neznám. V hledišti měli připravenou slečnu ve stylové sukni, která s nima hezky zatančila a když šel jeden z účinkujících do hlediště, postarší paní si tam s ním pěkně trsla. Mezitím se na pódiu přidal jeden člen Javoriny a publikum z toho, co tam předváděli řvalo smíchy, ani jsem nestíhala fotit.

Folklor_Kongo

Javorina - Strání (ČR)
Musím se přiznat, že české a slovenské soubory jsem neshledala tak zajímavými. Přeci jen je to něco, co už jsme viděli a je nám to známé. Naopak to, co vidíme prvně na nás působí tak nějak exoticky a mnohem víc nás to zaujme. Přesto se mi soubor líbil, i když byl tradiční.

Folklor_Javorina

Harman - Istanbul (Turecko)
Turecký soubor mně nijak zvlášť neoslovil, snad jen orientální hudbou. Ale jinak ženy byly skoro všechny plnějších tvarů a nijak zvlášť ladné. Ani po stránce choreografické se mé oko neuspokojilo. Ale i přesto to zas bylo něco jiného a svým způsobem zajímavého.

Folklor_Turecko

Xochipitzahualt - Sahagún (Mexiko)
Tak tahleta partička mladých lidí mě naprosto uchvátila. Z jejich vystoupení jsem pořídila jednoznačně nejvíc fotek a video záznamů. A vzhledem k výsledkům divácké soutěže o nejoblíbenější soubor, kterou Mexiko vyhrálo, jsem nebyla jediná. Děvčata svými sukněmi parádně provířila vzduch. Na závěr při vyhlášení nejoblíbenějšího souboru brečeli dojetím a to i chlapci.

Folklor_Mexiko

Lipka - Pardubice (ČR)
Český soubor, který to rozhodně neměl daleko. Jejich vystoupení bylo nápadité, ale tak nějak moc dlouhé a tak mně upoutaly jen některé pasáže a bohužel jsem nepořídila skoro žádné fotky.

Folklor_Lipka

Vranovčan - Vranov nad Toplou (Slovensko)
Bezesporu veselý soubor, plný radosti, kterou hravě předával dál. Umístil se jako druhý nejoblíbenější soubor a pan starosta ho ocenil ještě zvláštní osobní cenou jako soubor, který se jemu líbil nejvíce. Moc se mi líbilo, to, co předvedli na pódiu po skončení programu. Se všemi soubory nastupoval i jejich vedoucí/choreograf (nevím, jaké všechny funkce zastupují), jediný tenhle soubor této osobě veřejně poděkoval. Vyhodili slečnu několikrát do vzduchu... plakala, ale tuším, že to nebylo strachem.

Folklor_Vranovcan

Uralskaya Vetchora - Jekatěrinburg (Rusko)
Ruský soubor spíše zpíval než tančil. Hodně připomínal Mrazíka. Milým překvapením byla Katusha (nejsem si jistá, jak se to píše), kterou postarší členové publika zpívali se souborem a hned v zápětí zazněl s trochu vtipným ruským přízvukem Kdyby byl Bavorov. Přestože tanečně toho tolik nepředvedli, rozhodně taky zaujali.

Folklor_Rusko

Sicilia Bedda - Grotte, Sicílie (Itálie)
Tohle byl parádní výstup, správně italsky temperamentní. Zajímavý jak po stránce taneční, tak hudební. A hlavně vypadali naprosto neúnavně, což po těch pěti dnech nemůžu pochopit.

Folklor_Sicilie

Borkéta - Szany (Maďarsko)
Jako poslední se představilo Maďarsko. Vystoupení vzhledem k slovanské kultuře podobné těm našim i slovenským. Měli moc hezké kroje. Na můj vkus jich však na pódiu bylo příliš mnoho.

Folklor_Madarsko

Teď už můžu jen podotknout, že se mi festival moc líbil. Moc se těším na příští ročník a doufám, že ten rok rychle uběhne.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama